?>

Kavárna Pant – Ostrava

Co by se tak dalo dělat v Ostravě, když máte dvě a půl hodiny čas do odjezdu vašeho vlaku, je zima a hrozí, že začne pršet? Zkušený kavárenský povaleč by odpověděl jediné: „Zajdu si na kávu.“ A tak jsem si zašla do kavárny Pant.

Když jsem vstoupila do útulné místnosti plné světla procházejícího z velkých oken a začala se rozplývat nad tím, jak moc se mi tu líbí, vůbec jsem netušila, co všechno Pant skrývá. Kromě dřevem obloženého baru s kávovarem, vitrínkou s dorty, černými dlaždičkami, fotografiemi, texty na zdech a tím vším si svobodně prorůstající rostlinou, co osvěžuje celý prostor kavárny, se všude (a především v druhé místnosti) povalují knihy. Ať už v policích, knihovnách anebo na stolech. A nejsou to ledajaké knihy, jak jsem zjistila při důkladném prozkoumání. Spojuje je jedno téma – dějiny. Centrum Pant má kromě kavárny také knihkupectví a vydavatelství a pořádá různé besedy a přednášky s významnými osobnostmi, skrze které jak o sobě píší „nabízí lidem možnost kriticky nahlédnout na současné dění ve světě z různých úhlů pohledu a svou činností vytváří přirozený dějinný kontext a staví most mezi minulostí a současností. Věří, že existence prostoru pro takovýto dialog má hluboký smysl pro naši budoucnost“ Aby toho nebylo málo, provozují také unikátní portál www.moderni-dejiny.cz, který mi během mých gymnazijních let několikrát zachránil krk, když jsem se snažila získat informace do seminárních prací a referátů.

Vraťme se ale k samotné kavárně. Ačkoliv jsem si se svým doprovodem nejprve neobjednala kávu (neuvěřitelné) ale sklenku Sauvignonu, která mi pomalé sobotní odpoledne příjemně zlenivěla, hned jsem si všimla, že mají kávu Laura. Na tu jsem v Ostravě narazila na několika místech a na všech mi udělala radost. Laura je rodinná pražírna, která začala v roce 2012 kouzlit úsměvy jako malá lokální pražírna a nyní už dováží svá zrnka do různých míst po celé České Republice.

Po pár minutách, kdy jsem pozorovala slečnu, jak za kávovarem kouzlí a vůně jejího čarování doléhala až ke mě, jsem se rozhodla, že si kávu dám(e). Na stole se nám po dlouhé debatě, jaká příchuť domácí zmrzliny bude nejvhodnější, objevilo affogato se zmrzlinou ze slaného karamelu a americano. Obojí bylo neuvěřitelně dobré.

Když jsem si prolistovala pár knih, prozkoumala zadní místnost s křesly a znovu se posadila ke stolu, zjistila jsem, že mám ještě spoustu času. Objednala jsem si tedy ještě ledový čaj. Ocenila jsem, že téměř nebyl slazený, což nechává člověku možnost si ho dosladit podle chuti.

Do tohoto mnohotvárného centra byste určitě měli někdy zavítat. Otevřená a příjemná atmosféra s vůní čerstvě namleté kávy a knih si vás zkrátka získá. (A ta zmrzlina….)

Anebo už Pant znáte?

P.S.
Knihy si v centru Pant můžete jak koupit, tak ale i prolistovat a pročíst třeba nad šálkem výborné kávy.

Čs. legií 1222/22, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

%d bloggers like this: