Krásný mezinárodní den kávy aneb které kavárny a kávové zajímavosti mi za poslední rok udělaly radost

Všem milovníkům kávy přeji překrásný a hlavně kávou provoněný den. Mnohé kavárny dnes pořádají speciální akce či události a já jsem se ku příležitosti dnešního kofeinového svátku rozhodla s vámi podělit o různé zajímavosti ze světa kávy, které mi přišly do cesty, a také stará i nová/známá i možná neznámá místa, která mi vykouzlila od posledního Mezinárodního dne kávy radost. Třeba vás některá z nich inspirují k tomu, jak dnešní den oslavit.

Ačkoliv miluji objevování stále nových kaváren, mám blízko svého srdce pár takových, do kterých se stejně vracím nejraději a pokud si chci zlepšit náladu anebo odpočinout během náročného dne, raději navštívím některou z nich. Proč zrovna těch pár kaváren? Inu, já vlastně sama nevím. Možná v tom hraje roli atmosféra, vzhled, lidé, dortíky anebo jiné speciality a možná to je zkrátka záhadou. Ať už je to tak či tak, úsměv na tváři a pohlazení po duši je jistotou.

Café a Gramofon. Kdo mě zná, ví, že tohle je, byla a bude moje srdcovka, a to nejen kvůli slečnám majitelkám, ale i celé atmosféře místa.

Alf&Bet. Ačkoliv ho mám poněkud z ruky, v poslední době jsem tam poměrně často a pořád se nemůžu rozhodnout, co za to může víc – jejich dokonalý chléb anebo vlastní pražená káva?

Donutshop. Kdo ho zná, ví, že není potřeba to vysvětlovat. Kdo ho nezná, řeknu vám jediné – donuty mi nikdy nechutnaly, pak přišel Donutshop a všechno se změnilo.

Ye’s Cafe Studio. Odsud znám Bonanzu, odsud pochází mé zjištění, že „káva může být i dobrá“ – nesuďte mě, tehdy jsem pojem výběrová káva neznala.

Republica Cofee. Skvělá káva a ještě skvělejší chai latte se shotem espressa, to je každopodzimní nutnost.

Loft Cafe. Já vlastně ani nevím proč, možná to sezení nahoře, možná ty žárovky a skvělá káva…

Truhlárna. Je to tím dřevem nebo sezením venku? Těžko říct.

Coffeeroom. Ať už je to kvůli sezónním specialitám nebo snídaním, tam se prostě káva pije skvěle.

Café Černý dorty. Klid mimo Prahu, káva a sladkosti.

Coffee Corner Bakery. Miluji jejich snídaně, filtr a taky to, že mi připomíná Central Perk z Přátel.

Narcoffee. Milovala jsem ho už na Chodově a byl to jediný důvod, který mě donutil do obchodního centra dobrovolně jít. Teď když ho mám naproti škole, není co dodat.

Miners Coffee. Nováček na Jiřího z Poděbrad, o kterém jsem po první návštěvě věděla, že tam nejsem naposled.

Bistro 8. Mám jen jediný komentář: „Mňam, mňam, mňam!“

Spell Coffee. Já pořád obdivuji, že existuje kadeřnictví s výběrovou kávou.

Coffeesource na Francouzské. Svěží, čisté, nové se skvělou kávou a neuvěřitelně dobrým chai latte.

Oblak Coffee. Já vím… už není, ale spousty z mých nejkrásnějších vzpomínek pocházejí odtamtud, takže si nemohu pomoci, než ho zmínit, a nezoufejte, převzalo ho skvělé Chroast Coffee.

Chroast Coffee. Chroast znám z Hradce Králové a jejich cappuccino v kombinaci s vegan punčákem mě prostě dostalo.

Supertramp Coffee. Já myslím, že kombinace výborné kávy a nádherné zahrady jako důvod stačí.

Café Savoy. Protože mají skvělý filtr a protože ho podávají v tak krásné konvici.

Café Jen. Vždycky mi udělá radost.

Kasárna Karlín. Jak moc boží je pít kávu ve vypuštěném bazénu?

Myšák. Protože černá káva, protože cappuccino, protože domácí pribináček.

Coffeespot Vinohrady. Milý a útulný malý espressobar, který mě zachránil vždy, když doma na espresso došla káva.

Ráda bych se s vámi také podělila o některá místa, která jsem objevila anebo se mi je podařilo navštívit teprve během posledních měsíců, ačkoliv o jejich voňavé a lahodné existenci už nějaký ten týden vím.

Fresh Bar v Plzni. Na skok v Plzni v kavárně, kde mají Bonanzu. Dokonalost.

Café Fara. Klidné a nádherné místo se skvělou kávou a výborným jídlem – dlouho jsem si nepřipadala tak moc rozmazlovaná.

The Bowls. Kromě nejlepších poké bowls mají i kávu od Five Elephant.

Letec Espresso Bar. Kdo zná Letku, musí znát i Letce. Malý espresso bar s milou obsluhou a skvělou kávou.

Nusle Beans. Zamilovala jsem se do nich na první návštěvu, a jak možná mnozí víte, mají snad nejlepší croissanty v Praze.

Kafe Friedrich v Brně. Kouzelné vílí prostředí se skvělou kávou, kde si opravdu odpočinete.

Mymika v Brně. Dlouho jsem nebyla v tak energické kavárně.

Bárka v Černošicích. Klid, pohoda, zahrádka před kavárnou i schovaná za ní. Kdykoliv si chci vzpomenout na něco pěkného z léta, je to moje návštěva Bárky.

Kafe Petrohradská. Vršovice mají konečně místo, kam se zašít. Originální vnitroblok, točené pivo, výběrová káva a umění. Co víc si přát?

Cokafe Centrum. Nejlepší filtr, co jsem v Ostravě pila (a že jsem tam byla v hodně kavárnách).

Schovaná kavárna v Plzni. Schovanou kavárnu jsem na instagramu sledovala už dlouho a tak nějak jsem tušila, že bude stát za to, ale když jsem ji doopravdy navštívila, byla jsem překvapená. Ona mnohem víc, než jen stojí za to.

PetPunk Bistro v Ostravě. Kromě skvělé kávy jsem asi ještě nikdy neměla originálnější snídani. No přiznejte se, kdo jste měl zajíčka na toastu anebo míchaná zajíčka?

Mikyna v Liberci. „Já tam chci.“ „Už tam musíme.“ „Kdy tam půjdeme?“ Konečně jsem se dočkala. Ale já ***** jsem si neudělala rezervaci, takže jsem si dala jen kávu s sebou. Inu, brunch musí počkat….

Cafedu. Moje spása během státnic. Vlastně doteď nevím, jestli bych byla nyní schopná v Cafedu vypít kávu v klidu. Jedno je ale jisté – díky nim jsem měla místo, kde se učit a pravděpodobně proto, jsem ty státnice zvládla (ačkoliv jsem několikrát nad kávou přemýšlela, že raději před tou vývojovou psychologií uteču).

Monogram v Brně. Malý espresso bar, který si mě získal nejen atmosférou, ale především tou výbornou kávou. V Brně jsem asi lepší neměla.

V Melounovém cukru. Velmi osobitá kavárna s velmi výbornou kávou. Co víc si přát?

Café Malina. Protože můj jediný méďa na cappuccinu, maliny všude a je ostuda, že jsem o ni skoro rok poté nenapsala.

Nebespán v Kašperských Horách. Klid, dobré jídlo, hory kousek a výběrová káva.

Pražírna Voznice v Praze. Milá a útulná kavárna schovaná v samotném centru Prahy, kde vám s radostí a láskou poradí, jaký nápoj si dát, aby vám udělal tu největší radost.

Zámecká kavárna v Pardubicích. Pohádkové posezení mezi knihami. Bohužel je do roku 2020 kvůli rekonstrukci nádvoří zámku uzavřena, ale až se otevře, máme se všichni na co těšit.

Café Regner v Plzni. Místo mnoha tváří, které skrývá kromě výběrové kávy i mnohé kulturní události.

Cogito Coffee Zadar. Kdo ví, jak moc mám ráda Cogito, tak chápe.

Café Prostoru Děčín. Houpačkové posezení s kávou v ruce je něco, co zkrátka neodmítnete.

Českavárna. Možná je to tím, že to byla má první kavárna poté, co jsem odstátnicovala a opět po měsíci začala „žít“ a možná je to tím, že je prostě krásná.

A do třetice bych ráda zmínila některé ze zajímavých projektů, knih anebo vychytávek, které mě zaujaly a já věřím, že pokud je neznáte, stane se tak i u vás. (Mnohé z nich jste už možná objevili v rubrice Zajímavosti provoněné kávou, pokud nejste na Kávomilníku nováčkem).

Kaffeeform. Skvělý projekt z Berlína, který umí ze zbytků kávy vytvořit krásné hrnky, co po tomto lahodném nápoji lehounce voní.

Sofee. Protože mě nejednou zachránila, když jsem nestíhala anebo se mi prostě nechtělo si doma nebo na cestách připravovat kávu.

Kávové opojení od Anette Moldvaerové. Kniha plná krásných fotek, vůní, tipů, receptů a zajímavých informací o kávě.

FPohybu v kavárně. Protože i kavárenský povaleč by se měl starat o svá záda.

Aeropress Movie. Pro mnohé asi známý dokument, ale proč ho nezmínit, když je tak povedený?

Ještě jednou vám přeji krásný kávový den a snad vám některý z mých tipů pomohl vymyslet, kam anebo jak ho dnes zajít oslavit. Já se třeba chystám na latteart workshop od Coffesource.

Žij dlouho a blaze, milá kávo. ☕️

P.S.
A já si ku příležitosti dnešního svátku dávám malé předsevzetí – do konce tohoto kalendářního roku zmizí z mé složky „Koncepty“ všechny poznámky ke kavárnám, o kterých jsem stále nenapsala, a magicky se promění v nové články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

%d bloggers like this: