Spižírna 1902

V létě jsem vzpomínala, jak jsem jako malá jezdila k babičkám a ty měly ve spíži vždy nějakou dobrotu, kterou jsem chodila tajně ujídat. Ať už to byly zavařeniny anebo sušenky, vždy to bylo neodolatelné. Do mého melancholického rozpoložení tak krásně zapadla návštěva nového podniku na Vinohradech – Spižírna 1902.

 Když jsem vstoupila dovnitř, připadala jsem si jako uprostřed zelené zahrady, která je přímo oázou v rušném prostředí velkého města. Na stěnách kvetly rostliny, sem tam už byla zralá i jeřabina a bylo velmi příjemné přítmí. Zkrátka opravdu jako ve stínu stromu, kde si odpočinete po náročném dni. A tak jako tajemný a kouzelný háj i Spižírna skrývá spoustu překvapení. Tak třeba pod pultem přímo naproti vchodu si můžete vybrat zavařeniny a sirupy, které jsou samozřejmě domácí výroby a v žádné spižírně by neměly chybět. Celá místnost krásně voní čerstvě upečenými buchtami, jablkovými koláči a dalšími dobrotami. A když zavřete oči a nasajete tu vůni, zajisté si všimnete i tónů čerstvé kávy. 

 Káva byla opravdu výborná, už dlouho jsem si tak nepochutnala. K poklidné atmosféře se cappuccino jemné jak obláček přímo hodilo. Pohodlně jsem se usadila na jeho lahodnou chuť a nechala jsem se odvát jeho vůní do klidnějších částí mé mysli, tak jako vítr odvane oblaka.

Střídavě jsem si prohlížela porostlé stěny až ke stropu a buchty s koláči po mé pravici. Pak jsem se zahleděla na baristku, jak někomu kouzlí kávu a hned vedle ní barista připravuje ledový čaj. Že by to byl ten pro mě? Když jsem ochutnala a pocítila známou a uklidňující chuť heřmánku, ani mě to nepřekvapilo. Bylinky přeci do spižírny také patří. 

 A pokud by Vás přepadl hlad, můžete si dát i něco na zub. Polední menu Vás určitě nezklame. Ochutnala jsem polévku a byla moc dobrá, a tak věřím, že i ten burger, co nosili ostatním byl vynikající.  

 Když jsem tam tak seděla a pozorovala veselou obsluhu, všechno to jídlo a pití, co pod rukama takto nadšených lidí dostává duši, byla jsem naprosto spokojená. Všechno se tady děje s úsměvem a dobrou náladou. Tak jako má kouzlo a neodolatelnou přitažlivost spižírna každé správné babičky, tak je neodolatelně přitažlivá i Spižírna 1902. Už se nemůžu dočkat, až ochutnám jejich jablečný koláč a filtrovanou kávu. Třeba k snídani…? No uvidíme, každopádně to bude brzy! 

No a pokud byste chtěli večer na skleničku do originálního prostoru, navštivte Spižírnu a dejte si večerní tapas. K jejich Chardonnay se dokonale hodí.

Zkrátka spojení vůně pekárny, kávy, jídla, bylinek… je jak lék pro unavenou duši. Rozhodně doporučuji navštívit! 

P.S.

Samozřejmě, že jsem to nevydržela a jednu tvarohovou buchtu si koupila s sebou.  

 

glyph-logo_May2016

Korunní 86, 10100 Praha 10 – Vinohrady, Česko

Korunní 86, 10100 Praha 10 - Vinohrady, Česko

0 odpovědí na “Spižírna 1902”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

%d bloggers like this: