?>

Spell Coffee a jeho příběh

Kavárna schovaná jen kousek od rušného Václavského náměstí v Jindřišské ulici je přesně to, co jsem potřebovala. Spell Coffee je klidné, malé a ideální pro mé dlouhé pauzy mezi přednáškami. Zatím jsem se vám o něm zmínila jen v článku o tom, kam si zajít na něco dobrého na zahřátí (pro zvědavé zde), ale teď je čas kavárnu přiblížit o něco víc.

Čistý a jednoduchý interiér ozvláštněný květinami a velkými žárovkami přímo nabádá k tomu se uvnitř posadit a chvilkutu pobýt. Navíc zatím pokaždé, kdy jsem Spell navštívila, mě přivítala usměvavá baristka za pultem naproti vchodu. Vlastně si ani nedokážu představit, že by to bylo jinak – přátelská atmosféra vás pohltí zkrátka ihned.

Pořádně ani neumím říct proč, ale kavárna si mě něčím získala, a tak jsem ji chtěla věnovat trochu víc, než jen mé obvyklé povídání. Dohola jsem si proto setkání s milou Barborou Bajerovou, která za vším stojí. Nad šálkem jejich skvělého batch brew jsem si poslechla, co ji vlastně ke Spell Coffee dovedlo…

„Původně jsem školila pro Wellu.“ Vyprávěla mi. Po nějaké době si ale řekla, že „už to stačilo“ a rozhodla se pro vlastní projekt. Barbora je kadeřnice a prozradila mi, že si vždy přála otevřít své vlastní kadeřnictví, kde by si lidé mohli dát i kávu. „A jsou v Praze nějaká kadeřnictví s kavárnami?“ Zeptala jsem se. „Ano, jsou.“ Přikývla na mou otázku a dodala, že jsou to ale kavárny určené jen pro zákazníky kadeřnictví a není to tak, že by si mohl přijít vychutnat voňavý šálek i někdo z venčí.  Kávě ale prý moc nerozumí. „Dokonce ji ani nepiju.“ Pousmála se na mě a dodala, že na kávu tu má Aničku, onu usměvavou baristku, která v tu chvíli zrovna kouzlila obrázek na šálek cappuccina. S Aničkou je seznámil Zdeněk Hýbl z Onesip Coffee, který ji hodně pomohl v začátcích s celou myšlenkou kavárny. Spell tak získal unikátnost tím, že nabízí výběrovku. Teď mají kávu od Candycane, „Tu ale mají teď na hodně místech, takže máme ještě Fathers Coffee Roastery, protože nám prostě přijde moc dobrá.“

Já to mohu jen potvrdit – jejich káva je opravdu skvělá. Už několikrát jsem si dala jejich batch brew a naposledy mi dokonce zachutnalo natolik, že jsem si vzala ještě jedno na cestu do ruky.

„Líbí se mi, jak si v kavárenství navzájem všichni pomáhají. Chodí k nám i baristé z okolních kaváren a umí nás mile pochválit i upřímně říct, co jim chutnalo míň a nedávno se nám tu něco rozbilo a hned jsme si půjčili náhradu. To by se vám v kadeřnictví nestalo – kdyby vám došla barva, nikdo vám ji nepůjčí.“ Za mě se jí tahle přátelská a otevřená atmosféra podařila dostat i do kadeřnictví, což je vidět nejen na jejím týmu, ale i na spokojených zákaznících, kteří se během mých návštěv v kavárně objevovali. „Podařilo se mi sehnat skvělý tým, který spolu drží i mimo práci.“ Vnímá to jako velké plus, které hned tak nějaké kadeřnictví nemá a já k tomu opět jen mohu dodat, že z atmosféry celého Spellu to doslova srší.

Osobitost kavárny podtrhává její design. Barbora má ráda čisté věci – „černá-bílá“ vysvětlovala mi ve svých krásných a jednoduchých černých šatech. Celá úprava interiéru byla navrhnuta na míru majitelce, aby odpovídala tomu, v čem se cítí dobře a zároveň i sedla celému prostoru. „Už jsem se setkala i s tím, že mi lidi říkali, že je to působí stroze a studeně… ale mě se to takhle líbí. To jsem prostě já.“ A to je podle mě nejdůležitější – kavárna, která odpovídá představám jejího majitele zaručuje, že se v ní bude cítit dobře a bude osobitá. Je to právě „to něco“, co kavárnám dodává duši a bude to nejspíš „to něco“, čím si mě tahle tak získala. Majitelka ale sama přiznává, že v začátcích to byl boj, a to nejen o to sehnat samotný prostor, ale často jí plány ztěžovali památkáři. Jsem ráda, že i přes veškeré strasti se vše povedlo a teď nám kávomilům může prostor dělat radost.

Radost mi kromě prostředí ale udělalo nedávno i jejich chai latte, které posloužilo jako skvělý zahřívač.

Co ovšem nemohu opomenout je jejich zimní speciál, kterým je tentokrát jablečný punč. Když mi ho přinesla Anička na stůl, ucítila jsem vůni, kterou si pamatuji z dětství, když babička pekla štrůdl. Silné aroma jablek a skořice s kapkou alkoholu. Je to lahoda! Jinak speciály se samozřejmě obměňují a nedávno jsem na jejich instagramu viděla další teplý a nad míru lákavý nápoj, takže se ho určitě vydejte ochutnat.

„Snažíme se každý měsíc pořádat i nějakou akci, třeba teď chystáme křest knihy…“ Zkrátka se snaží o to, aby se v kavárně pořád něco zajímavého dělo. Nedávno tu také proběhl workshop výroby věnců, takže i ti, kteří rádi něco navíc si ve Spellu přijdou na své.

„Spoustu lidí mi tvrdí, že se to tu neudrží. Kdybych tomu ale věřila, tak si žádné kadeřnictví ani kavárnu nikdy neotevřu.“ A já Spellu přeji (a veřím tomu) jediné – ať vydrží, co nejdéle!

P.S.

Když jsem si s Barborou povídala a přiznala jsem se jí, že jsem původně vůbec netušila, že Spell je i kadeřnictví, udiveně mi řekla, že to jsem asi jediná. Lidé sem tolik jen do kavárny nechodí. Takže milí kávomilové, i když zrovna nepotřebujete nový sestřih nebo barvu, určite Spell Coffee navštivte. 🙂

glyph-logo_May2016

Jindřišská 20, 11000, Praha, Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.