Café Habana

V jedné z mnoha ulic ve staré Havaně se nachází kavárna, která si zaslouží přívlastek vzdušná. Je svým způsobem propojena s životem venku, protože má otevřena všechna okna a dveře. Uvnitř se pak u stropu vznáší několikero větráků, bez kterých byste horké kubánské dny nezvládli. Ze stropu také visí žárovky schované v ptačí klícce jako nějaký papoušek. Na zeleno-krémové pruhované zdi za barem je stylizovaný “obraz” z černých drátů, na kterém jsou spokojení kavárenští povaleči se svými nápoji v rukou. Takto spokojené, avšak značně realističtější, osoby pak naleznete u stolků a baru.

Celá kavárna je rozdělena na dvě části – ta první je plná stolků a míst k delšímu posezení a ta druhá je bar s barovými židlemi. Na baru posedávají lidé nad espressem, které ve všech menu na Kubě najdete jako “expreso” či “express coffee”, anebo se sklenkou rumu. Všude voní káva a šumění větráků je doplněno nekonkrétním šumem lidských hlasů.

Když jsem otevřela nápojový lístek, zjistila jsem, že značná část káv je s alkoholem. No, tak jsem se rozhodla vyzkoušet espresso se sedmiletým tmavým rumem. Nápoj voněl překrásně a byl neskutečně silný. Chvíli mi trvalo se rozhodnout, jestli je silnější samotná káva či onen rum. Nakonec jsem udělala kompromis – silné bylo obojí. Avšak nemyslete si, že káva nebyla dobrá. Byla sice ostřejší, ale vůbec ne nepříjemně nakyslá.

A samozřejmě, že na stole přistálo i cappuccino. Zjistila jsem, že na Kubě se dává skořice všude, kde to jde, a tak byla pochopitelně i na tomto nápoji. Díky mléku byla káva jemná a díky skořici sladce voněla. Moc mi chutnala, ačkoliv byla úplně odlišná od cappuccina, které si dávám v Evropě. Určitě to bude dané i odlišnou vodou a mlékem, které mi přišlo více vodové než to naše.

No a protože jít v Havaně do takovéhohle podniku a nedat si koktejl je hřích, na stole se objevilo i daiquiri, které v havanském hotelu Floridia vymysleli pro samotného Ernesta Hemingwaye, a něco,  co mělo být mojito, ale vyklubal se z toho rumový drink s citronovou šťávou.

Jak jsem byla původně skeptická, nakonec jsem byla opravdu mile překvapena. Káva byla moc dobrá a atmosféra plná smějících se lidí se k ní skvěle hodila.

vyzkoušeli byste také kávu s rumem?

P.S.

Kavárna nabízí i něco k snědku. Osobně jsem to neochutnala, ale ty burgery, co nosili ostatním, vypadaly výtečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

%d bloggers like this: